Dildeki En Güzel Sözcük: Tevazu

Dildeki En Güzel Sözcük: Tevazu

Sözlükte tevazu; kendini başkalarından üstün görmeyen, sahte davranmayan, gösterişsiz kişi olarak tanımlanıyor. Kavram, sahip olduğumuz şeyleri ahlakımıza aykırı bir şekilde satma ihtiyacı duymayan bir özgüvene işaret etmektedir.

Meselelere tevazu açısından yaklaştığımızda ilginçtir ki, bu bizi kendi bakış noktalarımız açısından, merak ve açık fikirliliğe götüren olasılıklara taşır. Lider, başkalarının söyleyebileceklerinden öğrenme isteğiyle yeni başlayan insanların harika akıl alanlarını keşfetmek için daha fazla zaman harcar. Bu da zorlamadan yol açmaya, güvensizlikten güvene, körü körüne onaylamadan aydınlanmaya götürür. Mükemmel olmayı bir kenara koymak ve bulunulan andan keyif almak anlamına gelir.

Tevazunun Yaprakları

Pahalı bir terapi seansından daha fazla rahatlatacak büyülü bir sözcük var:

Haklısın.

• Sohbetlerde, konuşmalarda, toplantılarda daha fazla soru sormayı alışkanlık haline getirin. Üretken konuşmalar için en faydalı araçlardan birisidir ve soru sorulan insanların kendilerine saygılarının artmasını sağlar.


• Kendinizden daha akıllı (yetenekleri sizinkilerden üstün) insanlar işe alın ve onlara ilerleme fırsatı verin. Yüksek düzeyde kişisel tevazunun bir işaretidir ve yapılabilecek en akıllıca şeydir.

Liderliğin Tılsımı: Sahicilik

Ahlaklı bir insan olarak lider, sahiciliğin özetidir. Bu insanın alamet-i farikası, açık sözlülüktür. Ahlaklı bir insanla bir arada olduğunuzda orada yapaylığa yer olmadığını mutlaka görürüz. Gerçek bir insanla, bizi etkilemeye çalışmayan bir insanla karşı karşıya olduğumuzu hissederiz. Ahlaklı bir insan tam da budur.

Ahlaklı insanın kodunun bir diğer parçası da verilen sözlerin tutulmasıdır. Buna en küçük vaatler de dahildir.

Sahiciliğin Seviyeleri

Zor zamanlar gerçek karakterimizi ortaya çıkarır. İşler kötü gittiğinde nasıl olduğunuzu düşünün. Bir lider olarak sürekli izlendiğinizi kendinize hatırlatın. İnsanlar sizden esinlenmek ister.

Gandi’nin Nöronları: Empati

Empati, duygusal bir etkinlik olsa da aslında bundan farklı birşeydir. Çekirdeğinde empati ilişkilerin düzgün bir biçimde ilerlemesini sağlar. Ahlaklı bir insanın başlıca özelliklerinden birisidir; nezaket, şefkat ve anlayışın doğduğu derin köklerin bütünleyici bir parçası.


Liderliğin sonuç olarak bir ilişki türü olduğunu kabul edin; liderler ve izleyicileri, liderler ve meslektaşları, müşteriler ve hissedarlar arasındaki ilişki. Bu ilişki olmaksızın basitçe liderlik de yoktur. Liderliğin bir ilişki olduğunu kabul edersek, ilişkinin başarısı için hayati bileşende empati haline gelir. 
Başkalarına kendilerini nasıl hissettirdiğimiz, insan ilişkilerinin sırrıdır.

Empati Seviyeleri

  • İnsanlarla bir aradayken gerçekten orada olun. Birisi doğrudan sizinle görüşmek için odanıza geldiğinde e-postalarınızı kontrol etmeyin, saate bakmayın ya da telefon bağlatmayın. Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun. Patronunuz size öyle davransaydı ne hissederdiniz?
  • İnsanların sözünü kesmeyin. İlgilerini kaba bir şekilde görmezden gelmeyin. Konuyu değiştirmeyin. İnsanların istediklerini söylemesine izin verin. 
  • Bir lider olarak, insanların hayatlarına derinden dokunmak gibi emsalsiz bir fırsatınız vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir